Jak dobrze zacząć nowy rok?

jakdobrzezaczc485c487nowyrok 1024x512
Jak dobrze zacząć nowy rok?

Koniec roku to świetny czas na zamknięcie pewnego rozdziału. Nagromadzone przez cały rok sprawy, które warto zakończyć, by wejść w nowy rok ze świeżym umysłem i ‘czystą kartą’. 

Sylwester to dla mnie czas nie tylko zabawy, chociaż szczerze mówiąc wolę spędzać sylwestra w domu z Piotrem i naszym uszakiem lub przyjaciółmi, ale też dobry czas na zatrzymanie się na chwilę i spojrzenie na wszystko z innej perspektywy.

Minimalizm w praktyce

Od jakiegoś czasu zainteresowałam się tematyką minimalizmu. Zaczęło się od minimalizmu ubraniowego i książki Joanny Glogazy ‘Slow life’, o której pisałam tutaj. Ta książka dała mi do myślenia i zainspirowała do działania. 
Zawsze chciałam mieć więcej – więcej ubrań, więcej kosmetyków, większe mieszkanie (akurat to się nie zmieniło). Ten pęd za większą ilością w pewnym momencie zaczął mnie dobijać. Niby miałam więcej, ale jakość pozostawiała wiele do życzenia. W pewnym momencie zrozumiałam, że nie liczy się ilość, a jakość. Niby wiedziałam o tym od dawna, ale dopiero niedawno zaczęłam to rozumieć naprawdę. 
Gdyby teraz ktoś przyszedł do naszego mieszkania, na pewno by zauważył, że naprawdę nie mamy wiele. Regularnie robię selekcję rzeczy, bo nadal zadziwia mnie, że za każdym razem coś oddaję lub wyrzucam. Dlatego na samą myśl o przeprowadzce cieszę się nie tylko ze względu na to, że będziemy mieszkać w większym mieszkaniu, ale również pod względem tego, że będę mogła dokonać kolejnej selekcji posiadanych rzeczy. I to na pewno będzie ostra selekcja, bo rozchodzi się tutaj o czas. Czas, który spędzimy na wypakowywaniu rzeczy.

Dokończ niezakończone sprawy

Wiadomo, że nie wszystko da się zakończyć jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, ale może uda Ci się uporządkować sprawy, które odkładałeś przez dłuższy czas?
Nam ten plan udało się zrealizować. W grudniu spłaciliśmy zobowiązania, który od dłuższego czasu spędzały nam sen z powiek. W końcu się udało i możemy powiedzieć, że w nowy rok wchodzimy z czystą kartą. Zresztą będzie dużo zmian. Pierwszą z nich przeprowadzka, dlatego mamy nadzieję, że rok 2017 będzie dla nas łaskawszy.

Noworoczne postanowienia

Nigdy nie robiłam noworocznych postanowień i robić nie mam zamiaru. Czy ktoś je w ogóle realizuje? Ja po miesiącu od ich wymyślenia zapominałam co właściwie miałam zrobić. Dla mnie są one bez sensu, ale jeśli Ciebie motywują – świetnie! Wymyśl tylko takie postanowienie, którego realizacja będzie możliwa do wykonania. Lepiej po kroku realizować mniejsze cele, niż wymyślić sobie taki, którego realizacja będzie bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa. 
Poza tym mniejsze, zrealizowane cele motywują bardziej niż jeden, duży i niezrealizowany. 

Życzymy Wam szczęśliwego Nowego Roku i udanej zabawy Sylwestrowej!

25 Comments

 1. Bookowa Dziewczyna 10 stycznia 2017 / 17:42

  Również zrezygnowałam z postanowień noworocznych. Za to lubię sobie wyznaczać cele na nowy rok. Faktycznie warto w starym roku pozamykać sprawy, które nam nie dają spokoju, aby z czystą głową skupić się na tym, do czego dążymy w nowym.

 2. Małgosia | Dobre Zielsko 4 stycznia 2017 / 00:22

  Zamiast postanowień "będę/nie będę" mam plany i cele na kolejny rok, wiem, czego chcę i sobie planuję, kiedy, co zrobię. Zawsze jednak bez spiny. 😉

 3. Sara Kozub 31 grudnia 2016 / 13:01

  Ja raczej też nie robię postanowień typu: schudnę/nauczę się hiszpańskiego. Ostatnio jednak postanowiłam, że postaram się być lepszą żoną i mamą tylko nie czekam na 2017, a zacznę już dzis!

  • goodforyoudp@gmail.com 31 grudnia 2016 / 15:12

   Piękny cel na nadchodzący rok i super, że zaczynasz już dziś 🙂 Realizacja tego celu na pewno będzie bardzo przyjemna.

 4. Sen jak marzenie 31 grudnia 2016 / 11:52

  ja osobiście postanowiłam że to co sobie zamierzę na ten rok to wykonam, niewiem czy w 100% ale tym się narazie nie martwię

  • goodforyoudp@gmail.com 31 grudnia 2016 / 15:13

   Najważniejsze to spisać swoje cele, by móc w razie czego do nich zajrzeć. Ja już mam uzupełniony planer.

   Na szczęście wystarczyło mi miejsca 😉

 5. Szkolne Inspiracje 31 grudnia 2016 / 11:16

  Zazwyczaj nie robię postanowień noworocznych, ale w tym roku mam zamiar spisać sobie cele do wykonania na ten rok i zaplanować czas wykonania.

 6. Mikołaj Cichomski 31 grudnia 2016 / 11:14

  Absolutnie popieram wszelkie rozsądne formy minimalizmu. Każdy kto skorzystał z tego praktycznego podejścia do życia i zaczął go wdrażać na poważnie czuje ogromna ulgę i odczuwa, że ma o wiele więcej czasu. Największy problem własnie jest w tym utrzymaniu tego podejścia, bo często włącza się nam przyzwyczajenie do tego co już znamy.

 7. Nikola 31 grudnia 2016 / 10:25

  Ja w tym roku postawiłam sobie takie przewodnie hasła/ plany. Ogólne do zrealizowania w ciągu całego roku. Takie konkretne postanowienia z serii od dziś rzucam palenie też mi nigdy nie wychodziły.

 8. Jolene 31 grudnia 2016 / 10:16

  Zgadzam się z ostatnią częścią bardzo bardzo! =D Ja też wolę ustawiać sobie cele do realizacji niż roić jakieś postanowienia, bo faktycznie, tak jak i Ty, po czasie zapominałam jakich nawyków miałam się trzymać… A cele jakoś lepiej brzmią, a małymi kroczkami można dojść do rzeczy wielkich. Pozdrawiam!

 9. Economic Beauty 31 grudnia 2016 / 08:24

  Też zafascynowana jestem minimalizmem. Jakoś nigdy nie marzyłam o kolejnej parze butów, czy torebce. Jak kupię coś nowego to zazwyczaj robię przegląd rzeczy, w których już nie chodzę. Postanowień noworocznych też nie robię, mam pewne cele, które konsekwentnie staram się zrealizować, ale nie są one związane z Nowym Rokiem. Ale też czuję, że 2017 będzie udany 🙂

 10. lov healthy life 31 grudnia 2016 / 05:25

  Ja wyznaczam cele, a nie postanowienia – wydaje mi się, że wyznaczanie celów to bardzo dobry nawyk, ponieważ m.in. wiemy dokąd zmierzamy a ponadto jesteśmy w stanie oceniać swój rozwój.

  • goodforyoudp@gmail.com 31 grudnia 2016 / 11:43

   Wyznaczanie celów daje jeszcze jedno – motywację do działania i potrafi określić realne efekty tych działań 🙂

 11. Szkolne Inspiracje 30 grudnia 2016 / 18:01

  Rzadko robię postanowienia noworoczne, ale dobrze jest jednak planować cele, które chcemy osiągnąć. Nie musimy zaczynać od 1 stycznia. 🙂

 12. amiga89 30 grudnia 2016 / 14:46

  Od jakiegoś czasu mam ochotę postawić własnie na minimalizm w szafie, ale w praktyce nie potrafię się za to zabrać 🙂 Ciężko mi się z czymkolwiek rozstać, mimo że jest wiele rzeczy których nie noszę od dłuższego czasu. Może lektura Slow life przekona mnie do działania 😛

 13. Edyta Mój kawalek podłogi 30 grudnia 2016 / 06:13

  Wydaje mi się, że to też kwestia odpowiedniego nastawienia i planowania 🙂 Niekoniecznie postanowień noworocznych, bo sama też ich nie robię 😉

  • goodforyoudp@gmail.com 30 grudnia 2016 / 18:38

   My jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni na nadchodzący rok. Czujemy, że to będzie bardzo dobry czas 🙂

 14. Ruda 29 grudnia 2016 / 23:16

  minimalizm- jedno z moich ulubionych słów 🙂

 15. Beauty B. 29 grudnia 2016 / 17:39

  Ja też wystrzegam się od noworocznych postanowień 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.