Czy blogi umierają?

Od dawna mówi się o tym, że blogi umierają, a obecnie prym wiodą filmiki na YouTube czy profile w mediach społecznościowych (szczególnie na Instagramie). Czy aby na pewno blogi czytają już tylko inni blogerzy? Czy w dzisiejszych czasach nie opłaca się tracić czasu na prowadzenie  bloga? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czasy świetności blogów

Kiedy w 2009 roku zakładałam bloga, nie sądziłam nawet, że kiedykolwiek ktoś będzie mi płacić za publikację postów na mojej stronie, ba nawet nie myślałam o tym, że ktoś będzie chciał mi przesyłać produkty za darmo. Prawda jest taka, że o blogowaniu nie miałam zielonego pojęcia, a i czasy były trochę inne. W roku 2009 nikt chyba nawet jeszcze nie myślał o tym, że blogi można wykorzystać do reklamy, a przynajmniej nikt nie myślał tak o moim blogu. W sumie nie dziwię się dlaczego, bo mój blog był po prostu brzydki. Nawet nie pamiętam jakiego koloru miałam szablon, ale za to pamiętam, że logo robiłam w programie Paint.

pocztówki z Paryża stare

Gdy wracam myślami do tamtych czasów, widzę ile się zmieniło w moim podejściu do blogowania, a także w tym jak traktuję bloga. Bo dziś śmiało mogę powiedzieć, że blog otworzył nam sporo drzwi – nie tylko zawodowo, ale właściwie zawsze, gdy wspominamy o blogowaniu spotyka się to z dużym zainteresowaniem odbiorcy.

Ludzie są ciekawi tego co robimy, a jeszcze bardziej ciekawi tego ile zarabiamy na blogowaniu. To smutne, bo w dzisiejszych czasach liczą się tylko liczby – ile zarabiasz, ile kosztowało Twoje mieszkanie/dom/samochód i ile masz followersów na Instagramie. Ludzie definiują Cię po liczbach, a nie po tym kim jesteś i co robisz, a także ile czasu i serca w to wkładasz.

Inwestycja czasu i pieniędzy w blogowanie

Jeśli myślicie, że naszego bloga rozwinęliśmy bez poświęcenia czasu, a także inwestycji finansowej – jesteście w błędzie. Złotą zasadą jest to, że najpierw trzeba zainwestować, żeby potem czerpać korzyści. Zabawne, bo wiele Dziewczyn pisze do mnie o darmowe porady, a kiedy odmawiam udzielenia porad za free, spotykam się z ogromnym szokiem. Bo przecież swoją wiedzę wzięłam z powietrza, bo życzenie o nowym szablonie, optymalizacji bloga to było spełnione życzenie od złotej rybki czy zębowej wróżki. No niestety nie, bo blogowi poświęciliśmy i poświęcamy nadal dużo czasu i pieniędzy (na szczęście teraz te pieniądze się zwracają z nawiązką). Dlatego pamiętajcie o tym, kiedy będziecie chciały rozwinąć swojego bloga, ale nie będziecie miały budżetu. To tak nie działa, w każdym biznesie najpierw trzeba zainwestować pieniądze nie tylko na reklamę, bo bez tego ani rusz.

motywacyjne karteczki diy

Czy w dzisiejszych czasach opłaca się prowadzić bloga?

Jedni mówią, że czasy świetności blogów już dawno minęły, że blogi umierają. Ja nie mogę się z tym zgodzić, chociaż prawdą jest, że ludzie chętniej oglądają filmiki czy spędzają czas na YouTube. Skąd w takim razie takie zainteresowanie Poradnikiem Blogera i skąd cały czas spływające e-maile w sprawie współpracy głównie na blogu? Dlaczego jest coraz więcej spotkań Blogerów, na których oczywiście pojawiają się również twórcy z YouTube, ale także Influencerów, którzy prowadzą swoje profile na Instagramie?

Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach blogowanie to nie tylko pisanie bloga i nic poza tym. Dlatego też wiele ludzi twierdzi, że blogi umierają. Najwięcej Czytelników mamy co prawda nadal z wyszukiwania organicznego, ale druga grupa to osoby przechodzące z mediów społecznościowych (zarówno z Instagrama jak i Facebooka czy Pinteresta, na którym mamy tygodniowo 256 tys. wyświetleń profilu). To właśnie media społecznościowe są teraz swojego rodzaju ‚dopalaczem’ blogów. W dzisiejszych czasach trzeba być również aktywnym również i tam, jeśli chce się osiągnąć sukces w blogowaniu. Szczególnie warto nagrywać Insta Stories, bo ludzie lubią wiedzieć, ze po drugiej stronie KTOŚ jest. A jak osiągnąć sukces na Instagramie dowiecie się z tego postu.  Tylko nie kupujcie followersów, bo może się to dla Was źle skończyć!

6 Comments

 1. Izabela 19 października 2018 / 14:16

  Newslettery i telewizja też niby umierają aby prawda jest taka, że ludzie chcą łatwiej konsumować treści dlatego wolą oglądać obrazki czyt. IG, Snapy i oglądać YT. Wszystko to się będzie zmieniać jak teraz jest powrót do „brzydkich” blogów bo niby się jest wtedy bardziej autentycznym 🙂 ludzie po prostu mają przesyt możliwości i nie ogarniają tylu komunikatów na raz.

  • dpblogpl
   Autor
   20 października 2018 / 10:23

   Dziś najchętniej oglądane są obrazki, tak jak mówisz. Ja bardzo lubię podcasty czy audiobooki, bo mogę coś robić np. sprzątać i jednocześnie słuchać wartościowych rzeczy.

   Tak, to prawda z tym powrotem do brzydkich blogów. Ja wyznaję jednak zasadę, że można mieć ładnego bloga, bo za takiego uważam naszego i być przy tym autentycznym. Otwarcie mówię na IG jak dzieje się coś, co powoduje że muszę na przykład zniknąć z IG na kilka dni. Traktuję naszych Obserwatorów i Czytelników jak przyjaciół, a nie wrogów. Chyba właśnie o to chodzi w blogowaniu 🙂

 2. SoniaSas 19 października 2018 / 12:19

  Świetny post dający trochę refleksji jak to jeszcze całkiem niedawno wyglądało i jak szybko się zmienia.

  • dpblogpl
   Autor
   19 października 2018 / 14:41

   Bardzo szybko to się zmienia. Początki naszego blogowania wyglądały zupełnie inaczej, niż teraz.

 3. Marcelina Z. 16 października 2018 / 14:25

  Według mnie blogi mają się dobrze jednak tak jak mówisz bez pomocy fejsbooka czy instagrama nie da się dotrzeć do nowyxh czytelników. Od tego są media społecznościowe by tam nawiązueać nowe kontakty.

  • dpblogpl
   Autor
   16 października 2018 / 18:23

   Masz rację, najpiękniejsze dyskusje prowadzę ze swoimi Czytelnikami w SM 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.