Strona główna » Druciane przeboje: Nie jestem już aparatką!

Druciane przeboje: Nie jestem już aparatką!

retainer ortodontyczny
Dokładnie 15.03.2016 zdjęłam aparat stały. Nie mogłam się doczekać kiedy będę mogła zjeść rogala z makiem (mak i aparat stały to nie jest dobre połączenie) czy cokolwiek innego, co jest twarde.
Właściwie idąc na wizytę nie byłam do końca pewna czy to dziś jest ten dzień. Nie wiedziałam również, że na zdejmowanie aparatu trzeba umówić się na dłuższą wizytę. Na szczęście moja ortodontka stwierdziła, że spokojnie damy radę w czasie normalnej wizyty. 

Zdejmowanie aparatu stałego – czy boli?

To nie jest najprzyjemniejsza rzecz jaka mnie w życiu spotkała. Powiem szczerze, że może nie bolało aż tak bardzo, ale po prostu było nieprzyjemne. 
Zamki odrywa się co tu dużo mówić siłą. Niektóre odchodzą łatwiej, niektóre nie chcą się odczepić. Najgorszy był chyba dźwięk łamania zamków. Przy pierwszym zamku myślałam, że moja ortodontka wyrwała mi zamek razem z zębem 😉
Później nastąpił moment usuwania kleju. Jeśli ktoś nie jest fanem odgłosów wiertła to może być ciekawie, ponieważ każdy ząb trzeba oszlifować. Nie trwa to na szczęście zbyt długo, ale może polać się trochę krwi. 
Po zdjęciu aparatu zęby są wrażliwe, więc warto przez kilka dni myć je pastą do wrażliwych zębów (np. Elmex do wrażliwych zębów) i płukać szałwią czy nagietkiem, albo płynem do higieny jamy ustnej Sylveco). 

Retainer ortodontyczny

Po zdjęciu aparatu trzeba nosić retainer, aby wada nie wróciła. Uważam, że to bardzo ważna kwestia, bo chyba nikt nie nosi aparatu po to, żeby go ponownie zakładać.
Kiedy z zębów zostanie usunięty klej, ortodontka pobrała mi wyciski, na podstawie których został wykonany retainer. Trwa to ok. 7 dni. Retainer należy nosić na noc, codziennie. Przez ile? Im dłużej nosimy retainer, tym dłużej zęby są idealnie proste. Z tego co wiem, później można go nosić rzadziej np. kilka razy w tygodniu.

Co ciekawe – rozmawiając z moją ortodontką przy odbiorze retainera, dowiedziałam się o tym, że niektórzy go nie odbierają lub nie noszą. Według mnie to kompletna głupota, bo nie po to wydaje się tyle pieniędzy. Ja nie mam zamiaru znowu zakładać aparatu stałego, więc będę nosić retainer regularnie.

Przez ten czas zęby mogą się lekko pokrzywić, ale retainer doprowadzi je do porządku. 

16 Comments

 1. Avatar Lifeholic 24 kwietnia 2016 / 11:50

  Najgorsze jednak przy noszeniu aparatu stałego jest to, że niektórzy nie zdają sobie sprawy jak higiena jest wtedy niezwykle ważna, bo potem właśnie przy zdejmowaniu aparatu mogą wyniknąć różne kwiatki i można nawet stracić zęba… Ja noszę aparat ruchomy, bo za bardzo boję się aparatów stałych i tego szlifowania zębów by zdjąć klej. Za bardzo mnie to przeraża.
  Fajnie, że masz to za sobą, teraz już tylko pozostaje nie dopuścić do nawrotu wady, a potem trzeba już tylko cieszyć się prostymi zębami 🙂
  Pozdrawiam!

  • Avatar [email protected] 24 kwietnia 2016 / 14:40

   Zakładając aparat nawet o tym nie myślałam szczerze mówiąc 🙂 zdejmowanie nie było zbyt przyjemne, ale nie było tragedii.

   Nosiłam ruchomy lata temu, ale dla mnie był za słaby i musiałam nosić stały 🙂

 2. Avatar Ewa Sobania 24 kwietnia 2016 / 11:31

  Zastanawia mnie, czy retainer trzeba nosić do końca życia jeśli chce się mieć idealnie proste zęby?

  • Avatar [email protected] 24 kwietnia 2016 / 14:39

   Do końca życia nie, bo po pewnym czasie po prostu zęby przyzwyczajają się do swojego ułożenia. Bardzo ważne, aby nosić retainer po zdjęciu aparatu, bo wtedy wada może bardzo szybko wrócić.

 3. Avatar Arielka 24 kwietnia 2016 / 07:43

  tak tak ,zdjęłam aparat hmmm chyba w 2010 na poczatku roku jakoś a retainery nosze do tej pory , na górę co noc , na dół raz na tydzień na noc – miałam dość konkretnie skrzywienia i jakoś jestem przerważliwiona na punkcie tego że mogły by się wykrzywić więc tak noszę je już z przyzwyczajenia choć tyle czasu to na pewno nie trzeba

  • Avatar [email protected] 24 kwietnia 2016 / 11:12

   Tak naprawdę można by było nosić raz na tydzień, bo ja przez tydzień nie miałam retainera po zdjęciu aparatu i nic mi się nie wykrzywiło 😛

   Ja też mam na tym punkcie schizy i noszę co noc. Raz tylko zapomniałam odkąd mam retainer.

 4. Avatar Vela 23 kwietnia 2016 / 13:15

  A ja zazdroszczę noszenia aparatu, bo potrafi zdziałać cuda i sama chętnie poprawiłabym zgryz. 🙂 Gratuluję cudownego uśmiechu! 😀

  • Avatar [email protected] 23 kwietnia 2016 / 18:25

   Dziękuję :)aparat był moim ogromnym marzeniem. Przez wiele lat zwlekałam z decyzją aż w końcu założyłam aparat. Nie było to nic przyjemnego. Kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń i łez, ale nie żałuję. Patrząc w lustro za każdym razem myślę, że to była dobra decyzja.

 5. Avatar Classy Simple Life 23 kwietnia 2016 / 12:18

  Super !!! Moje gratulacje posiadaczko "Hollywood'zkiego uśmiechu" 😉 Sama nosiłam przez kilka lat aparat korekcyjny – nie stały – i nie wspominam tego dość dobrze… doskonale pamiętam dyskomfort jaki niosło z sobą noszenie tego typu aparatu – pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Avatar [email protected] 23 kwietnia 2016 / 18:27

   Hihi dziękuję 🙂 też nosiłam aparat wyjmowany, ale u mnie nie pomógł na tyle, żebym nie musiała nosić stałego.

 6. Avatar puderniczkam 22 kwietnia 2016 / 20:44

  Trochę jest zachodu z tym aparatem ale dobrze ze juz masz spokój 🙂

  • Avatar [email protected] 22 kwietnia 2016 / 21:43

   I tak szybko. Piotr nosił aparat przez 7 lat, bo pazerna ortodontka za szybko założyła 🙁

 7. Avatar Janusz Bartoszek 22 kwietnia 2016 / 16:17

  Przyznam szczerze, że nigdy nie zagłębiałem się w temat aparatów do zębów. Tym bardziej nie wiedziałem, że zdjęciu stałego aparatu trzeb nosić coś jeszcze, aby zęby znowu się nie pokrzywiły. Ps. Życzę smacznego rogala z makiem i wielu innych rzeczy 🙂

  • Avatar [email protected] 22 kwietnia 2016 / 21:43

   Trzeba, niestety. Na szczęście tylko na noc 🙂 A rogala z makiem jadłam również wczoraj – pyszny! <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.