Strona główna » W poszukiwaniu dobrej maty do jogi

W poszukiwaniu dobrej maty do jogi

mata kauczukowa
Praktykując jogę najważniejszym elementem jest dobra mata. Są maty tańsze, droższe, wykonane z PVC, kauczuku…naprawdę można się w tym wszystkim pogubić. Sama pytałam Was o pomoc na Instagramie (klik), bo nie wiedziałam jaką grubość maty wybrać. Dziś przychodzę z pomocą w wyborze dobrej maty do jogi, bo wcale to nie jest takie proste jak się wydaje.
Kiedy rozpoczęłam praktykę nie zastanawiałam się za bardzo nad matą i wybrałam w sklepie pierwszą lepszą, która była opisana jako ,,mata do jogi”. To był błąd, a właściwie na darmo wydane pieniądze. Już na pierwszych zajęciach, kiedy dumnie kroczyłam ze swoją matą do jogi w ręku okazało się, że jest ona beznadziejna. Niestety przy zakupie nie sprawdziłam czy jest ona antypoślizgowa.
Co prawda przestałam chodzić na zajęcia grupowe, ale nadal praktykuję jogę w domu. Jest to dla mnie świetna forma relaksu, a także sposób na zachowanie sylwetki i dobre samopoczucie. Nie ważne czy praktykuje się jogę w domu, czy na zajęciach grupowych – trzeba mieć dobrą matę, na której będzie się czuć stabilnie.


Dobra mata to podstawa w praktyce jogi. Dzięki niej unikniemy ryzyka urazów podczas wykonywania asan.

Zaczęłam szukać, szperać w internecie aż w końcu zdecydowałam się na zakup maty kauczukowej 
YOGA MAT Eco Pro 4,0mm, 185cm x 60cm , która pozwala mi zachować stabilność nawet w upalne dni. Mata po obu stronach ma tak samo dobrą przyczepność.
Mata nadaje się do jogi relaksacyjnej, w przypadku praktyki jogi dynamicznej trzeba wybrać inny model. Mata Yoga Mat Eco Pro wykonana jest w 100% z naturalnego kauczuku. Jest wolna od substancji chemicznych, alergenów. Jej struktura zapewnia doskonałą przyczepność nawet w przypadku nadpotliwości rąk czy stóp. 
Jedyne co na początku może denerwować to fakt, że do maty wszystko się przyczepia. Nie jest to nic zaskakującego w przypadku mat ekologicznych, do których nie użyto żadnych środków zapobiegających elektryzowaniu się. Na szczęście po każdym myciu maty to zjawisko maleje. 
Dobra mata to zakup na lata, dlatego warto dołożyć i kupić matę, która jest dobrej jakości. A o tym jak zacząć praktykować jogę możecie poczytać tutaj.

13 Comments

 1. Avatar Bożena Sirko 27 stycznia 2018 / 20:02

  Kupiłam matę kauczukową kilka miesięcy temu. Jestem nią zachwycona. Bardzo dobrze przywierają dłonie i stopy, co szczególnie cenne jest podczas wykonywania asany psa z głową w dół i jej różnych wariacji. Nie muszę kombinować, by utrzymać dłonie i stopy, tylko spokojnie koncentrować się na prawidłowości ćwiczenia. Zupełnie inny komfort ćwiczeń, w porównani z innymi matami, które miałam dotychczas. Szczerze polecam tę matę.

  • dpblogpl dpblogpl 27 stycznia 2018 / 20:55

   To prawda! Ta mata jest naprawdę świetna. Co prawda nie nadaje się do energicznej jogi, ale ja praktykuję jogę Iyengara. A Ty?

 2. Avatar Sylwia K-a 2 maja 2016 / 11:05

  Też nie sądziłam, że wybór maty jest taki trudny. Przydatne informacje tutaj zyskałam, bo coraz częściej myślę o jodze, jak o sposobie na wyciszenie się po ciężkim i frustrującym dniu.

  • Avatar [email protected] 2 maja 2016 / 20:28

   Jest tyle możliwości. Dopóki nie zaczęłam szukać, wybór wydawał mi się całkiem prosty.

 3. Avatar Dawid P 1 maja 2016 / 12:39

  Nie spodziewałbym się, że wybór maty do Jogi może być tak trudny. Ja najczęściej po prostu używałem takiej maty do spania, więc pewnie dlatego przykuwałem do tego mniejszą uwagę 🙂

  • Avatar [email protected] 2 maja 2016 / 20:27

   Do jogi? Chyba ćwiczysz jogę relasacyjną, prawda? W innym wypadku używanie takiej maty może skończyć się urazem. Uważaj na to! 🙂

 4. Avatar Hamak Life 1 maja 2016 / 11:37

  Do tej pory nie udało mi się znaleźć dobrej maty, ale efekt daje talk. Mam Nike już mocno zjechaną i teraz się zastanawiam, czy kupić ponownie tę samą (bo wypada najlepiej w testach, ale nie idealnie), czy poeksperymentować z modelem, na który mnie namawiają.

  • Avatar [email protected] 2 maja 2016 / 20:25

   Ja stwierdziłam, że jak mam inwestować w matę na lata to kauczukowa będzie idealna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.